Maijs / 2022

Šis bija visnotaļ saspringts mēnesis, un atskatoties atpakaļ, brīnāmies, kā mēs varējām tikt daudz paveikt – LAMPAS dialogu apļi vairākās Latvijas pilsētās, izstādes “Piena dienasgrāmatas” darbnīcas,  gatavošanās vērienīgajam Sarunu festivālam LAMPA un pie tā visa arī aktīva dalība starptautiskajos forumos un biedru organizācijās.

Sarunu skolas LAMPA dialogu apļi Cēsīs, Valmierā un Daugavpilī

LAMPAS Dialogu apļos ikviens var apgūt un praktizēt dialoga prasmes un tādējādi kļūt par labāku sarunu biedru. Dialogu apļa pamatā ir Somijā izstrādātā TimeOut metode, kas veicina sarunu kultūru starp cilvēkiem ar dažādām pieredzēm un viedokļiem ikreiz, kad vajadzīga dziļāka tēmas izpratne vai līdzvērtīga iespēja izteikties visiem sarunas biedriem. Pirmo Dialogu apli organizējām 4.maijā Cēsīs demokrātijas nedēļas ietvaros, pasākuma dalībniekiem piedāvājot pašiem izvēlēties dialoga tēmu – no dzīves demokrātijā līdz mīlestībai. 9. maijā, Eiropas dienā, dialogu apļus novadījām Valmieras integrētajā bibliotēkā Eiropas kultūras fonda projekta “Eiropas izaicinājums” ietvaros, bet 25. maijā devāmies uz Daugavpili, kur mūsu sadarbības partneri – LAVKA – bija izvēlējušies veidot dialogu par to, kas ir daugavpiliešu un Daugavpils apslēptais potenciāls. 

LAMPAS Dialogu apļos Cēsīs piedalījās arī Aktīvo iedzīvotāju fonda stratēģisko projektu koordinatore Elīna Hermansone, klātesošos iepazīstinot ar Aktīvo iedzīvotāju fonda darbību, kas 2022.-2023. gadā atbalsta mūsu pamatdarbību un līdz ar to arī misiju stiprināt demokrātijas kvalitāti un celt sarunu kultūru Latvijā.

Esam ar Ukrainu sirdī un dvēselē

Martā birojā iesējām saulespuķu sēklas, kā simbolu mūsu atbalstam ukraiņiem, Ukrainas valstiskumam un tās integrācijai Eiropas Savienībā. 6. maijā šos stādus izstādījām ārā Rīgā AB dambī sadarbībā ar citām sabiedriskajām organizācijām, Rīgas pilsētas mēru un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāju, paužot skaidru vēstījumu: “Ukraina jau ir Eiropas vērtību telpas daļa, un tagad tikai atlicis to noformēt juridiski. Esam par spēcīgu Ukrainu vienotajā Eiropas Savienībā.”

Norit aktīva gatavošanās Sarunu festivālam LAMPA

Gatavojoties Sarunu festivālam LAMPA, darba apjoms ar katru mēnesi paliek arvien lielāks. Maijā uzsākām festivāla iesildošo komunikāciju, piesakot kopā ar sabiedrībā zināmām personām tapušo “Sarunvedi”– iedvesmas instrumentu vērtīgai sarunai pašam ar sevi vai draugu pulkā. To papildināja LAMPAS sociālajos tīklos publicētie Jāņa Joņeva īsie stāsti ilustratores Annas Vaivares animācijās, asprātīgi apspēlējot sarunas vērtību un runājot par neapstrīdamām patiesībām, kas veido labu sarunu: ieklausies savā sarunbiedrā, neklusē un izsakies, jautā, ja nezini vai nesaproti.

Līdztekus turpinājās aktīvs darbs pie festivāla producēšanas un programmas veidošanas – novadījām viena pasākuma rīkotāju informatīvo semināru, atlasījām festivāla skatuvju koordinatorus un organizējām viņiem mācības, nokomplektējām brīvprātīgo komandu un sākām aktīvi veidot mūsu pašu rīkotos festivāla pasākumus. Festivāla komandai pievienojās arī papildspēks – producentu komandas neatsverams palīgs Rūdolfs Kivlenieks.

“Pienas dienasgrāmatas” demences datu darbnīcas un sarunas ar mākslas mediatoriem

21. un 28. maijā izstādes “Piena dienasgrāmatas” ietvaros norisinājās divas mākslinieces Annas Priedolas un mākslas mediatoru vadītās demences datu darbnīcas, kurās ikvienam interesentam bija iespēja radīt savus mākslas darbus, atveidojot datus par demenci ar pārtikas produktiem. Tāpat izstādes apmeklētājiem bija iespēja veidot sarunas ar mākslas mediatoriem, kuri bija pieejami uz vietas gandrīz visu izstādes darba laiku.

Dalāmies ar pieredzi un zināšanām

Maijā turpinājām aktīvi iesaistīties Demokrātijas festivāla asociācijas (DFA) vadīšanā, kā arī dalīties ar savu pieredzi un zināšanām Sarunu festivāla LAMPA organizēšanā. 19. maijā tiešsaistē norisinājās DFA pieredzes apmaiņas tikšanās starp asociācijas biedriem, bet 24. maijā DFA vārdā novadījām tiešsaistes semināru par demokrātijas festivāliem (ideja, misija, priekšvēsture un organizēšanas modeļi) ASV sabiedriskajai organizācijai “Learning Life. Savukārt, maija beigās uzņēmām jaunu DFA biedru – ideju un politikas festivālu “Imagine!Belfast” no Belfastas, Lielbritānijas.  

Piedalāmies starptautiskajos forumos

No 7. līdz 8. maijam fonda izpilddirektore Ieva Morica piedalījās Tālberga fonda rīkotajā seminārā Grieķijā par pandēmijas sekām un mācībām globālajai sabiedrībai, bet maija beigās apmeklēja “Philea” rīkoto ikgadējo forumu, kas šogad norisinājās no 30. maija līdz 1. jūnijam Barselonā. “Philea” ir Eiropas filantropijas fondu asociācija, kurā esam biedri jau vairāk nekā desmit gadus. Savukārt, fonda stratēģisko projektu un komunikācijas vadītāja Irīna Kuzņecova tika uzaicināta piedalīties Rīgā 21. maijā notikušajā Trīs jūru iniciatīvas Pilsoniskās sabiedrības forumā.

Fonda darbinieku intervijas un komentāri medijos

05.05.2022. Egitas Prāmas intervija LTV raidījumā “Rīta Panorāma” par Sarunu skolas LAMPA dialogu apļiem, demokrātijas nedēļu un galda spēli “DemokrātiJĀ”. Video ieraksts.