Jesajas Berlina diena Rīgā 2020

23.03.2020.

Pasākums pārcelts uz 2020. gada rudeni. Jauns pasākuma norises datums tiks izziņots septembrī.

23. martā Rīgā vienpadsmito reizi tiks atzīmēta Jesajas Berlina diena, kas šogad būs īpaša ar to, ka Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāts Jesajas Berlina Centrs, kura mērķis būs popularizēt brīvības filozofa un ideju vēsturnieka Jesajas Berlina idejas un svinēt viņa saikni ar Rīgu.  Kā ierasts, pasākuma centrālais notikums būs Jesajas Berlina piemiņas lekcija, kuru šogad lasīs kanādiešu vēsturniece Mārgareta Makmilana (Margaret MacMillan).

Piedaloties Valsts Prezidentam Egilam Levitam, LNB direktoram Andrim Vilkam, Jesaja Berlina dienas goda patronesei Vairai Vīķei – Freibergai un goda viesiem no Oksfordas Universitātes, LNB 2. stāvā plkst. 16.15 svinīgi tiks atklāts Jesajas Berlina Centrs – projekts, ko tā iniciatoru grupa izlolojusi kopā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. Līdz ar Centra atklāšanu bibliotēkas Humanitāro un sociālo zinātņu lasītava tiks nosaukta Jesajas Berlina vārdā.

Pēc atklāšanas plkst. 17.00 LNB Ziedoņa zālē interesentiem būs iespēja noskatīties 1981. gada BBC raidījuma The Levin Interview” videoierakstu, kurā britu žurnālists Bernards Levins sarunājas ar Jesaju Berlinu par viņa bērnības iespaidiem, piedzīvoto revolūciju Pēterburgā, ģimenes pārcelšanos uz Lielbritāniju un viņa integrāciju britu sabiedrībā, kā arī to, kā piedzīvotais ietekmēja viņa uzskatus un idejas. Pēc tam plkst. 18.00 notiks Jesajas Berlina piemiņai veltītā lekcija, pirms kuras uzrunu teiks Jesajas Berlina dienas goda patronese, bijusī Latvijas Republikas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Kopš 2009. gada, kad Berlinam būtu apritējuši 100 gadi, Rīgā ik gadu tiek rīkota Jesajas Berlina diena, kuras galvenais notikums allaž ir kāda starptautiski atzīta akadēmiķa, autora vai viedokļu līdera lekcijas priekšlasījums. Šogad Jesajas Berlina dienā uzstāsies kanādiešu vēsturniece Mārgareta Makmilana ar lekciju “Jesaja Berlins, vēsture un mūsdienu pasaule”. Makmilana ir profesore Toronto Universitātē un profesore emeritus Oksfordas Universitātē. Viņa ir viena no mūsdienu vadošajām ekspertēm starptautisko attiecību vēsturē, īpaši lielu uzmanību savā pētnieciskajā darbā un publikācijās veltot Pirmajam Pasaules karam un starptautiskajām miera sarunām tā izskaņā. Viņas slavenākā grāmata ir "Miera nesēji: 1919. gada Parīzes Miera konference un tās centieni izbeigt karu" (2001).

Dalība visos pasākumos ir bez maksas. Lai apmeklētu Jesajas Berlina Centra atklāšanu LNB 2. stāvā, jāuzrāda derīga lasītāja vai apmeklētāja karte. Lai apmeklētu pasākumus LNB Ziedoņa zālē, nepieciešams pieteikties bezmaksas biļetēm: www.isaiahberlin.org

Jesajas Berlina dienu Rīgā rīko Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS, Jesajas Berlina biedrība un Latvijas Nacionālā bibliotēka. Pasākuma norisi atbalsta Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Turpmāk Jesajas Berlina dienas rīkošanu pārņems Jesajas Berlina Centrs, kura iecere ir nodrošināt regulāru pasākumu programmu, kas sabiedrības apziņā stiprinātu Berlina saikni ar Rīgu un popularizētu viņa idejas un filozofiju. Tiek plānota publisku diskusiju rīkošana, lekciju ciklu piedāvājums, filozofiskas literatūras lasītāju klubiņš, sadarbība ar vietējām augstskolām un Oksfordas universitātes Vulfsona koledžu, Berlina darbu tulkošanas projekti un citas vērtīgas ieceres.