Mēs dzīvojam laikā, kad spēja sarunāties un saprast vienam otru kļūst arvien svarīgāka. Taču polarizācija, viedokļu burbuļi un straujas pārmaiņas sabiedrībā bieži vien apgrūtina pat vienkāršas sarunas. Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS ir dibinājis Dialogu kustību, kas balstās Dialoga apļu metodē, lai palīdzētu attīstīt sarunu kultūru Latvijā - mācoties ieklausīties un izprast citam citu.
Dialogs ir sarunas forma, kas ļauj labāk izprast citam citu, veidojot savstarpēju uzticēšanos un atvērtību dažādiem viedokļiem. Dialoga mērķis nav pierādīt savu uzskatu pareizību vai tiekties pēc vienprātības, bet gan radīt vidi, kurā, saglabājot cieņpilnu attieksmi un cilvēcisko saikni, rodas jaunas atklāsmes un risinājumi. Dialogs palīdz labāk izprast apskatāmo jautājumu, citu cilvēku skatījumu, kā arī skaidrāk formulēt savu nostāju. Tas attīsta spēju klausīties un arī sadzirdēt, rosina domāt kopā ar citiem un skatīt jautājumus no dažādām perspektīvām. Spēja iesaistīties dialogā ir gan attieksmes, gan prasmju jautājums, ko iespējams apgūt, pilnveidot un praktizēt visa mūža garumā.
Dialoga apļu metode balstās Somijas Inovāciju fonda SITRA izstrādātajā TimeOut metodē: www.timeoutdialogue.fi. Somijā šo metodi plaši un veiksmīgi izmanto gan pašvaldībās, gan valsts pārvaldē, gan uzņēmumos un kopienās. Fonds DOTS pēdējo trīs gadu laikā pakāpeniski ievieš Dialoga apļus arī Latvijā, pielāgojot šo metodi mūsu sabiedrības vajadzībām.
Dialoga apļi ir īpaši struktūrēta sarunu metode, kas:
✔️ Veicina uzklausīšanu un savstarpēju cieņu pat pretrunīgos jautājumos.
✔️ Palīdz dalīties pieredzē un redzēt situācijas plašākā kontekstā.
✔️ Rada drošu vidi, kurā var atklāti runāt bez vēlmes pārliecināt vai “uzvarēt” diskusijā.
Dialoga apļi ir izcila metode, lai veicinātu sarunas darbavietās, skolās, valsts pārvaldē, kopienās, mediju vidē – jebkur, kur svarīga atklāta un cieņpilna saruna.
Ja vēlies uzzināt vairāk vai organizēt Dialogu apli, sazinies ar Ievu Moricu: ieva.morica@fondsdots.lv!
.