28.05.2024.

Fonda vēsturiskie mirkļi 4 stāstos

Skaidra nauda čemodānā, spridzinoša laikmetīgā māksla Rīgas ielās, mobilās dušas Latvijas laukos, internets bibliotēkās, Politiķu Cepiens un Rīgā dzimušā filozofa Jesajas Berlina simtgades svinības. Vienojošais elements visās šajās šķietami nesaistītajās ainās ir Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS (iepriekš “Sorosa fonds - Latvija”). Tas ir bijis klāt gan pilsoniskās sabiedrības pieaugšanā, gan palīdzējis mums mācīties kritiski domāt un cieņpilni sarunāties.

Lai neaizmirstu paši un atgādinātu arī citiem fonda vairāk nekā 30 gadu vēsturi, kurš vienlaikus ir arī Latvijas demokrātijas izaugsmes ceļš, esam sagatavojuši video sēriju “Fonda vēsturiskie mirkļi 4 stāstos”.

Četri fonda vadītāji - Vita Matīsa, Vita Anda Tērauda, Andris Aukmanis un Ieva Morica - caur personisko pieredzi izstāstīs fonda darbības spilgtākos notikumus.

 

Vita Matīsa 1. stāsts | FONDA VĒSTURISKIE MIRKĻI 4 STĀSTOS

Pirmie Latvijas neatkarības gadi bija gan neiegrožotu ambīciju un radošuma, gan demokrātiskā analfabētisma laiks. Valstī bija relatīvi daudz cilvēku ar VDK apliecībām, bet gandrīz nebija ekspertu ar demokrātisko pieredzi, kas zinātu, kā reformēt domāšanu un sākt veidot funkcionējošu, dinamisku demokrātiju. Lai mācītos kopā, vispirmām kārtām jāatbrīvo prāts – ar šādu uzstādījumu pie darba ķērās “Sorosa fonds - Latvija” pirmā izpilddirektore, politoloģe Vita Matīsa. 

Skaties šeit: https://ej.uz/vitamatīsa

 

Vita Anda Tērauda

Vita Anda Tērauda 2. stāsts | FONDA VĒSTURISKIE MIRKĻI 4 STĀSTOS

“Sorosa fonds-Latvija” otrajai izpilddirektorei Vitai Andai Tēraudai bija unikāls uzdevums -  palīdzēt nostiprināt pilsonisko sabiedrību, varas institūcijas un neatkarīgos medijus tā, lai “Atmodas” gadu kopābūšana būtu palīgs, nevis traucēklis ceļā uz veselīgu demokrātiju Latvijā.

Skaties šeit: https://ej.uz/vita_tērauda

 

Andris Aukmanis 3. stāsts | FONDA VĒSTURISKIE MIRKĻI 4 STĀSTOS

Raksturojot gadsimta pirmās desmitgades notikumus, nevar iztikt bez īpašības vārdu pārākās pakāpes - vislielākie āpolitiskie panākumi (iestāšanās ES, NATO), vissmagākie ekonomiskie satricinājumi (finanšu krīze). “Sorosa fonds - Latvija” aktivitātēs tolaik bija tikpat lieli kontrasti. No vienas puses, bija jāpalīdz Latvijas demokrātijai apgūt iemaņas, kas ļautu tai pilnvērtīgi darboties Eiropas Savienībā. No otras, jānodrošina, lai pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem nebūtu tukši vēderi.

Skaties šeit: https://ej.uz/Andris_Aukmanis