Dokumentālās filmas „Brīvību ģitārai” pirmizrāde Latvijā

11.03.2015.

11. martā plkst. 17:30 kinoteātrī Splendid Palace notiks ASV dokumentālās filmas „Brīvību ģitārai” (Free to Rock) pirmā Eiropas pirmizrāde un vienīgais seanss Latvijā, ko rīko Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā. Filma tapusi desmit gadu garumā un vēsta par rokmūziku kā brīvības izpausmes veidu komunisma bloka valstīs, un tās lomu dzelzs priekškara krišanā. Pēc filmas seansa sekos saruna ar filmas veidotājiem.

Biļetes uz filmas pirmizrādi vairs nav pieejamas!

Filmu „Brīvību ģitārai” ir producējuši Grammy muzejs, Rokenrola slavas zāle un Stasa Namīna centrs Maskavā ar ASV valdības atbalstu. Tās režisors Džims Brauns ir četru Emmy balvu ieguvējs. Filmas pamatā ir stāsts par to, kā rokenrols veicināja dzelzs priekškara krišanu un totalitāro sistēmu sabrukumu. Jauniešus, kas dzīvoja laikā starp 1955. – 1991. gadu, amerikāņu rokenrols iedvesmoja iestāties pret komunisma režīmu. Filmā atainotie notikumi risinās Rīgā, Maskavā, Berlīnē, Ļeningradā, Prāgā un Budapeštā. Savus viedokļus pauž desmitiem politiķu, valsts vadītāju, mūziķu un aktīvistu no bijušās PSRS, Austrumeiropas valstīm un ASV.

Filmas idejas aizsākums ir tās producentu Daga Jegera un Nika Binklija sarunas ar Latvijas mūziķiem Pitu Andersonu un Valēriju Saifudinovu (patlaban dzīvo ASV) par rokenrola nozīmi cilvēkiem, kas dzīvoja aiz dzelzs priekškara. Līdz ar to filmā ir dokumentēti vairāki notikumi, kas norisinājās Latvijā – kā pāri Baltijas jūrai nelegāli tika ievesti mūzikas ieraksti un tirgoti „melnajā tirgū”, PSRS pirmās rokgrupas The Revengers izveide Rīgā, pirmo padomju laika elektrisko rokģitāru veidošana Rīgā mājas apstākļos un to pārdošana pagrīdē. Tāpat no Latvijas filmā ir intervēti Vaira Vīķe – Freiberga, Ojārs Kalniņš, mūziķi Pits Andersons un Valērijs Saifudinovs, kā arī atspoguļota Dziesmotā revolūcija Baltijas valstīs.

Filma tiks rādīta angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā. Filmas ilgums - 62 minūtes. 

Filmas pirmizrādei sekos saruna par filmā atspoguļotajiem notikumiem kopā ar filmas producentiem un idejas autoriem Dagu Jegeru un Niku Binkliju, mūziķi Pitu Andersonu un Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Ojāru Kalniņu. Sarunu vadīs žurnālists Pauls Raudseps. Saruna notiks angļu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Ieeja pasākumā – bez maksas.

Biļetes uz filmas pirmizrādi vairs nav pieejamas!

Par godu filmai dienas noslēgumā, plkst. 21:00, notiks Pita Andersona un grupas The Swamp Shakers koncerts. Pasākums notiks Latvijas 1. Rokkafejnīcā, Mārstaļu ielā 2/4, Vecrīgā. Ieeja brīva, uzrādot filmas biļeti. Visiem pārējiem ieejas maksa –  3 EUR.

Filmas „Brīvību ģitārai” pirmizrādi Latvijā organizē fonds atvērtai sabiedrībai DOTS sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā, Nacionālā kino centra un Kultūras ministrijas atbalstu. 

Norises vieta

AdreseSplendid Palace, Elizabetes iela 61, Rīga

Programma