Decembris / 2023

LAMPA ir saņēmusi “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam”  

Sarunu festivāls LAMPA ieguva “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam” balvu nominācijas “Izglītotājs” kategorijā “Kolektīvais sniegums”. Mēs ar lielāko prieku radām vidi, kurā cilvēki ar invaliditāti var gūt prasmes un zināšanas, kā arī pilnveidoties un īstenot sevi, vienlaikus izglītojot arī sabiedrību par iekļaušanas veicināšanu. Sakām lielu paldies draugiem, atbalstītājiem un nominētājiem, kas ļāvuši mūsu darbam tikt pamanītam un novērtētam.

Konference "Neiecietība pret dažādiem viedokļiem Latvijā. Cik brīvi varam izteikties?"

Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS kopā ar Atvērtās Lietuvas fondu un Atvērtās Igaunijas fondu, reaģējot uz novērojumiem, ka sabiedrībā samazinās spēja uzklausīt un saprast citus, kā arī komunikācija starp dažādām kopienām kļūst arvien sarežģītāka, un neiecietība arvien vairāk ir novērojama arī ikdienas komunikācijā, veica pētījumu par neiecietību cilvēku savstarpējā komunikācijā.

Pētījuma ietvaros 2023.gada augustā katrā Baltijas valstī tika aptaujāti 1000 cilvēki, lai saprastu, cik bieži un kādā kontekstā iedzīvotāji saskaras ar neiecietību tās visplašākajā nozīmē – ar noniecināšanu, izsmiešanu, verbāliem uzbrukumiem u.c. Lai gūtu padziļinātu izpratni par vietējo situāciju, Latvijā notika arī fokusgrupas intervija par neiecietību no līdzcilvēkiem – kur un kādos veidos cilvēki to ir pieredzējuši. 

Vairāk par pētījumu: https://ej.uz/neiecietība

Paldies ekspertiem un diskusijas dalībniekiem: Ivetai Kažokai, Artim Svece, un Olgai Procevskai, kā arī visiem klātesošajiem par iesaisti un dalību. Īpašs paldies EEA and Norway Grants Latvia, Aktīvo iedzīvotāju fonds un AS Norstat Latvija.

Domnīcas Providus vadošās pētnieces Ivetas Kažokas viedokļa raksts “Klusēšanas cena. Pārdomas par sabiedrisko cenzūru un pašcenzūru” sabiedrisko mediju portālā LSM.lv 

Konference “Izdevējdarbība un nācija”

7. un 8. decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika starptautiska zinātniska konference “Izdevējdarbība un nācija”. Konference tika organizēta norišu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, tā veltīta ievērojamā izdevēja Anša Gulbja (1873–1936) 150 gadu jubilejai un rosināja diskutēt par grāmatniecību kā nācijas kultūras stūrakmeni, īpašu uzmanību pievēršot 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākumam, kad aizsākās Baltijas jūras reģiona nāciju profesionālās grāmatniecības izveide. Fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektore Ieva Morica piedalījās diskusijā “Ideju transformācijas. Teksts dažādos mākslas un komunikācijas formātos”.

Sarunu festivāls LAMPA 2024

Kāpēc lai par jaunā gada apņemšanos nekļūtu dalība Sarunu festivālā LAMPA 2024? Līdz pasākuma pieteikšanai ir palicis mazāk nekā mēnesis. Sarunu festivāla LAMPA programma vienmēr ir tapusi KOPĀ - apvienojoties simtiem organizāciju un aktīvu iedzīvotāju, kuriem rūp un ir ko teikt.  Jau pavisam drīz visi spožie ideju kaldinātāji savus pasākumu pieteikumus varēs iesniegt desmitajam Sarunu festivālam LAMPA. Pasākumu tēmas izvēlē ierobežojumu nav, tomēr vēlamies, lai desmitais festivāls ir vieta, kur visi kopā varam sapņot lielus sapņus, izvirzīt drosmīgus mērķus un runāt par darāmajiem darbiem, lai gūtu spēku un apņēmību savai un Latvijas izaugsmei.

Mācīšanas, satikšanās un tīklošanās

12. decembrī Radošās Eiropas birojs Latvijā sadarbībā ar CERV programmas kontaktpunktu organizēja ikgadējo semināru par starptautiskā finansējuma iespējām kultūras un radošo nozaru projektiem. Lai papildinātu savas zināšanas to apmeklēja arī Ilze Samīte. Semināra mērķis bija iepazīstināt Latvijas kultūras un radošo nozaru pārstāvjus un organizācijas ar dažādu ES programmu iespējām saņemt finansējumu kultūras un radošo projektu īstenošanai.