Janvāris / 2023

Dažkārt saka, kā gadu iesāksi, tā arī pavadīsi. Mums gads ir iesācies ļoti aktīvi un intensīvi, jo jau 4. janvārī izziņojām pasākumu pieteikšanu šīgada Sarunu festivālam LAMPA. Arī mūsu biroja telpās, kur darbojas daudz sabiedrisko organizāciju, valdīja liela rosība – gan kopā strādāšanās telpā, gan sanāksmju zālēs; un tas tikai apliecina, ka šogad mūs visus gaida daudz interesantu projektu, pasākumu un pētījumu.

Sākusies pasākumu pieteikšana devītajam Sarunu festivālam LAMPA

Sarunu festivāla LAMPA programmu ik gadu veido simtiem organizāciju un aktīvo iedzīvotāju no visas Latvijas – tieši Latvijas sabiedrība ir tā, kas veido festivāla programmu un nosaka tēmas, par ko runāsim šovasar. 4. janvārī skaļi izziņojām pasākumu pieteikšanu šīgada Sarunu festivālam LAMPA – pieteikumus gaidīsim līdz 8. februārim. Taču jau pirmajās dienās saņēmām neierasti daudz pieteikumu (tā parasti nemēdz būt), tādēļ ar uztraukumu gaidām pēdējo pieteikšanās dienu – jo lielāks pieteikumu skaits, jo grūtāka būs mūsu (LAMPAS kodolgrupas) izvēle.

Savukārt 11. janvārī visiem interesentiem organizējām bezmaksas tiešsaistes vebināru, kuru vadīja festivāla programmas kuratore Egita Prama, iepazīstot detalizētāk ar pieteikšanās kārtību un daloties ar idejām un padomiem par pasākumu rīkošanu.

LAMPA netop vienā dienā

Pusgads līdz festivālam, un tas nozīmē, ka arvien vairāk laika veltam tā organizēšanai. LAMPA, būdams liels un plaši apmeklēts brīvdabas pasākums, netop ne vienā, ne dažos mēnešos, bet vismaz 10 mēnešus pirms tā norises. Janvārī aizvien turpinājām darbu pie finanšu līdzekļu piesaistes – piesakoties grantiem un uzrunājot uzņēmumus –, ciemojāmies pie mūsu mediju partneriem, sākām plānot festivāla teritoriju, pārrunājām pašu rīkotos pasākumus festivālā, apstiprinājām “zaļās” un iekļaujošas LAMPAS principus un stratēģiju, kā arī atradām festivāla mantām (norādēm, skatuvēm u.c.) jaunu noliktavu Cēsīs – par to ir īpašs prieks, un varam droši apgalvot, ka tas ir bijis mēneša notikums.

Gada plāns, kas aizņem visu sienu

Mums ir lieliska tradīcija –  ne tikai kopā pārrunāt, bet arī kopā vizuāli attēlot gada darbības plānu, kas parasti aizņem mūsu izpilddirektores nelielā kabineta sienu. Ik reizi, kad to darām, saprotam, ka darāmā tik tiešām ir krietni vairāk, nekā iepriekš bijām domājuši. Šo tradīciju turpinājām arī šogad! Līdztekus tam svarīgāko pārrunājām arī fonda valdes sēdē, kā arī pamazām sākām gatavoties DOTS 31 gadu svinībām un Hāgas kluba ikgadējās pasākumam Rīgā.

Projekta “Demokrātija Covid-19 pandēmijas laikā Baltijas valstīs” atklāšanas seminārs Viļņā

Pie šī starptautiskā projekta, ko īstenojam sadarbībā ar Atvērtās Lietuvas fondu un Atvērtās Igaunijas fondu, sākām strādāt jau pērn oktobrī, bet pirmā klātienes tikšanās noritēja tikai šomēnes, 24. janvārī Viļņā. Ar abiem partneriem sadarbojamies jau gadiem ilgi, tādēļ atkalsatikšanās prieks bija liels un neviltots.

Nākamajā dienā mums pievienojās virkne dažādu jomu pārstāvošu pētnieku un pilsoniskās sabiedrības aktīvistu no Lietuvas, Igaunijas un Latvijas. Seminārā spriedām par to, kā nosargāt demokrātiju, un kas ir tās lielākie izaicinājumi un draudi tik nestabilā laikā, kad vēl pilnībā nebūdami atkopojušies no Covid-19 pandēmijas piedzīvojam karu Ukrainā un tam sekojošu enerģētikas un ekonomisko krīzi. Semināra mērķis bija izvirzīt galvenos jautājumus pētījumam, kas notiks projekta ietvaros un būs veltīts demokrātijas un pilsoniskas sabiedrības jautājumiem nemiera laikos.

Nākamie soļi – darbs pie kvalitatīvā pētījuma, nacionālā mēroga aptaujas un fokusgrupas, reģionāli pasākumi par pētījumā skartajiem jautājumiem, kā arī diskusijas demokrātijas festivālos katrā no projekta iesaistītajām valstīm.

LAMPAS gaisma un iedvesma Dzērbenē

Vienmēr jūtamies pagodināti, kad mūs uzrunā un aicina dalīties ar Sarunu festivāla LAMPA pieredzi – dubultprieks šādu uzaicinājumu saņemt no jauniešiem. Cēsu novada jauniešu uzrunāta, 28. janvārī uz Dzērbeni devusies fonda izpilddirektore un LAMPAS direktore Ieva Morica, lai dalītos festivāla veidošanas pieredzē un novadītu stratēģisko plānošanu jauniešu idejai rīkot mākslas un mūzikas festivālu Eduarda Veidenbauma dzejā pausto ideju aktualizēšanai.

Mācīšanās, satikšanās un tīklošanās

Darbu gūzmā šomēnes bija grūti izrauties un rast laiku pasākumu apmeklēšanai, kur varam gūt jaunas zināšanas, iedvesmu vai uzzināt dažādu cilvēku viedokļus. Tomēr prieks, ka sanāca būt klāt sarunā ar Moldovas ārlietu un Eiropas lietu ministru Niku Popesku un Demokrātijas akadēmijas atklāšanā, ko organizēja mūsu lieliskie kolēģi no Latvijas Lauku foruma. Savukārt izpilddirektorei Ievai Moricai bija arī lieliska iespēja aizbraukt uz Briseli Latvijas “Team Europe” delegācijas sastāvā un tiekties ar Eiropas Komisijas, Eiropas Parlamenta un NATO pārstāvjiem.

Fonda darbinieku intervijas un komentāri medijos

4. janvārī: Ievas Moricas intervija LTV raidījumam “Rīta Panorāma”. Videoieraksts.

4. janvārī: Egitas Prāmas komentārs Latvijas Radio ziņām.

5. janvārī: Irinas Kuzņecovas intervija RadioBaltkom. Videoieraksts.

24. janvārī: Egitas Prāmas intervija Kurzemes Radio.

27. janvārī: Ievas Moricas intervija raidījumam “Diena Pēc”. Videoieraksts.