Jūlijs - augusts / 2023

Vasaras pēdējie mēneši tradicionāli ir bijuši mūsu klusākie mēneši, kad dodamies pelnītajā atpūtā, lai uzkrātu enerģiju, atpūtinātu prātu un gūtu iedvesmu nākamajam periodam. Taču šoreiz tie nesuši arī pārmaiņas DOTS kolektīvā.  

Sarunu festivāls LAMPA – pēdējie darbi un nākamā gada datumu izziņošana

Šajos mēnešos ir aizvadītas pēdējās izvērtēšanas sarunas ar festivāla partneriem un iesaistītajiem cilvēkiem, sagatavotas un iesniegtas visas nepieciešamas atskaites, kā arī apkopti statistiskie dati par rīkotājiem, dalībniekiem, brīvprātīgajiem, programmu, tiešraidēm un “zaļo” LAMPU. Izvēlējāmies arī nākamā gada festivāla datumus – desmitais Sarunu festivāls LAMPA norisināsies 2024. gada 5. un 6. jūlijā.

Augustā sadarbībā ar domnīcu “Providus” uzsākām darbu pie Sarunu festivāla LAMPA sociālās ietekmes mērīšanas. Pa šiem gadiem uzkrājām daudz un dažādu datu, bet līdz šim nav bijusi iespēja to apkopot tādā veidā, lai aptvertu festivāla sociālo ietekmi. Pētījumu plānojam pabeigt oktobrī-novembrī. 

Pārmaiņas DOTS kolektīvā

Jūlijs nesis arī pārmaiņas mūsu kolektīva, jaunus izaicinājumus dzīvē pieņemot ilgstošajai Sarunu festivāla LAMPA producentei Leldei Prūsei un projektu vadītājai Gintai Avenai. Pa šiem gadiem mēs bijām tik ļoti satuvinājušies, ka grūti būs turpmāk iedomāties fonda komandu bez Gintas un Leldes. Taču pārmaiņām ik pa laikam ir jānotiek – un no augusta beigām mūsu komandai pievienojās divas lieliskās profesionāles – Zane Ozoliņa un Laura Silkalne. Zane turpmāk vadīs fonda un Sarunu festivāla LAMPA komunikāciju, kā arī pievērsīsies citiem jautājumiem, bet Laura gādās par mūsu biroju un kopstrādes telpu, palīdzot arī ar citiem administratīviem darbiem. Savukārt Irina Kuzņecova, kura līdz šim bija stratēģisko projektu un komunikācijas vadītāja, turpmāk pievērsīsies fonda saturiskajiem un stratēģiskajiem jautājumiem.

Slepenais viesis Demokrātijas kafejnīcā

28.-29. jūlijā Kuldīgā norisinājās nu jau trešais Demokrātijas festivāls, kuru organizēja aktīvie kuldīdznieki – to cenšamies apmeklēt katru gadu, gūstot iedvesmu un satiekoties ar aktīviem iedzīvotajiem ne tikai no Kurzemes, bet arī no citām Latvijas vietām. Šoreiz fonda administratīvā direktore Egita Prāma bija uzaicināta piedalīties kā slepenais viesis Demokrātijas kafejnīcā, novadot divas apaļa galda sarunas ar festivāla apmeklētājiem.

Piedalāmies Norvēģijas demokrātijas festivālā “Arendālsuka”

Augusta vidū bijām devušies uz Norvēģijas dienvidu pilsētu Arendālu, kur norisinājās ikgadējais norvēģu demokrātijas festivāls “Arendalsuka”. Jau otro gadu pēc kārtas mums bija iespēja ne tikai to apmeklēt, bet arī organizēt savu pasākumu. Šoreiz izvēlējāmies runāt par demokrātijas apdraudējumiem mūsdienās un tās ilgtspēju.

Diskusijā piedalījās drošības un dezinformācijas pētnieks Mārtiņš Hiršs, Cēsu novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Inese Suja-Markova , kā arī norvēģu pilsoniskās sabiedrības pārstāvis, “Rafto Foundation for Human Rights” izpilddirektors Josteins Kobeltevts. To vadīja politoloģe un domnīcas “Providus direktore Iveta Kažoka.

Kā galvenie apdraudējuma avoti tika minēti – populisms, sašķeltība, dezinformācija, sociālie tīkli un, protams, arī karš šī brīža situācijā; taču tas vienlaikus arī mobilizē cilvēkus cīnīties un iestāties par savu valsti un demokrātisko iekārtu. Ko darīt? Investēt izglītībā un veicināt iedzīvotāju iesaisti sabiedriskajos un politiskajos procesos.

Festivālā kopumā pavadījām gandrīz divas dienas – apmeklējām angliski rīkotos pasākumus, palīdzējām kolēģiem no Latvijas (Finanšu ministrijas pārstāvim) ar viņu telts iekārtošanu, satikāmies uz sarunu ar Latvijas vēstnieku Norvēģija Mārtiņu Klīvi, kā arī mūsu draugiem no festivāla rīkotāju komandas, ar kuriem esam pazīstami jau ilgus gadus – pilsētas mēru Robertu Konelu Nordliju, festivāla direktori Tūni jauniešu programmas vadītāju Mariju Moksnesu u.c.

Neatvadījāmies uz ilgu laiku, jo jau pavisam drīz atkal tiksimies Demokrātijas festivālu asociācijas ikgadējā sanāksmē, kas septembra beigās norisināsies Igaunijas pilsētā Paidē.

Šī vizīte norisinājās iniciatīvas „Tiltu veidošana starp Latvijas un Norvēģijas demokrātijas festivāliem un pašvaldībām” ietvaros, ko atbalsta Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta Divpusējās sadarbības fonds, piešķirot tā īstenošanai 56 200 eiro.

Mācīšanas, satikšanās un tīklošanās

26. un 27. jūlijā Egita Prāma piedalījusies ikgadējā konstitucionālo tiesībpolitikas seminārā, kuru organizēja biedrība "Publisko tiesību institūts", bet jūlija vidū fonda izpilddirektore bija tikusies ar ASV vēstnieku Latvijā Kristoferu Robinsonu.

2023. gada augustā Ieva Morica piedalījās Eiropas supervīzoru apvienības ANSE supervīzijas vasaras universitātē Budapeštā, kuras virstēma bija ‘With words and beyond". Kopā tikās 150 supervīzori un kouči no 18 Eiropas valstīm. Nedēļa pilna ar darbnīcām, diskusijām, dziļām sarunām, smiekliem, draudzībām un jaunu kontaktu veidošanu, dažādiem iespaidiem un lielisku pieredzi.

Gatavošanās Hāgas klubam

Hāgas kluba 64. biznesa tikšanās norisināsies Rīgā no 7. līdz 9. septembrim. Šīs vizītes mērķis ir iepazīt Latviju un Rīgu, izrunāt aktuālās lietas kluba kontekstā, biedriem satikties un diskutēt par fondu ieguldījumu sabiedriskajā un politiskajā situācijā Eiropā un pasaulē. Klubam īpaši aktuālās ir zaļā kursa tēmas, mediju telpas attīstība, drošības situācija saistībā ar krievijas iebrukumu Ukrainā. Tāpat būs iespēja runāt par Latvijas un Rīgas ievērojamo lomu kopējā Eiropas drošības un vērtību telpas veidošanā, stiprināt Rietumu partneru izpratni par Latvijas kontekstu, sabiedriskajiem procesiem un attīstības ceļu, kā arī stiprināt sadarbības saites un profesionālos kontaktus.

Kopumā plānots, ka Hāgas kluba tikšanās reizē Rīgā piedalīsies aptuveni 30 labdarības fondu vadītāji, lielākoties no Eiropas valstīm, kā arī no ASV, Hongkongas un Austrālijas.

Fonda pārstāvju komentāri un intervijas medijos

05.06.2023. Sarunu festivāla LAMPA producente Lelde Prūse piedalās Latvijas Radio 1 raidījumā "Zināmais nezināmajā" par to, vai lielie masu pasākumi kļūst “zaļāki” – Latvijā un citviet pasaulē. Ieraksts.

07.06.2023. Sarunu festivāla LAMPA producentes Leldes Prūses komentārs Latvijas Radio 1 par masu pasākumu ietekmi uz vidi notikušo Dziesmu un deju svētku kontekstā. Audioieraksts.