Septembris / 2023

Sarunu festivals LAMPA 2024

Devītā sarunu festivāla LAMPA sezona tikko ir noslēgusies, nedaudz ievelkot elpu, mēs jau gribam mesties iekšā jubilejas festivāla plānošanā. Nākamā gada LAMPA būs ne tikai ierastā vieta sarunām, bet arī festivāla 10 gadu svinības! LAMPAi ķeramies klāt ar jaunu spēku un jaunu producenti Ditu Birkenšteinu. Liekam kopā vēstījumu, idejas un plānus, tāpat tiekamies ar draugiem un rakstām projekta pieteikumus. Uzrunājām jaunus atbalstītājus, finanšu līdzekļu piesaistei, jo bez tiem festivāls nemaz nevarētu notikt.

Hāgas kluba tikšanās Rīgā

Mums bija patiess prieks un lepnums uzņemt Latvijā Hāgas klubu, kas sevī apvieno lielākos un ietekmīgākos Eiropas filantropijas fondu pārstāvjus. Jau no fonda pirmsākumiem tā ir bijusi mājvieta modernai, brīvai un demokrātiskai pasaules uztverei.

Rīgā Hāgas kluba pārstāvji pavadīja trīs dienas no 7. līdz 10. septembrim. Programmā bija iekļauta ikgadējā sanāksme, tikšanās ar Latvijas amatpersonām, kultūras un vēstures iepazīšanas programma.

Hāgas kluba biedriem bija iespēja piedalīties dažādās Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS veidotās aktivitātēs, tostarp saruna ar Jāni Sārtu par informācijas nozīmi ģeopolitikas veidošanā un nākotnes riskiem demokrātijā, kā arī saruna ar Valdi Zatleru par cilvēciskām vērtībām Latvijā un Eiropā laika gaitā un mūsdienās. Tikšanās ar Rīgas vicemēri Lindu Ozolu un vairākas iespējas iepazīt Rīgas vēsturiski nozīmīgās vietas un notikumus.

Sarunu festivāla LAMPA ietekme

Nākamgad svinēsim Sarunu festivāla LAMPA jubileju – 10 gadus. Tas ir labs brīdis, kad izvērtētu to, kāds ir bijis festivāla līdzšinējais devums Latvijas sabiedrībai. Šo procesu uzsākam jau septembrī kopā ar domnīcu Providus un rudenī plānojam organizēt vairākas fokusgrupas:

·       LAMPAs “dibinātājiem” – cilvēkiem, kas strādāja pie festivāla izveides tā pirmajos gados;

·       Četras fokusgrupas ar LAMPAs regulārajiem pasākumu organizatoriem un apmeklētājiem;

·       Pasākumu organizētāju anketēšana;

·       Latvijas politisko partiju anketēšana.

Visi iegūtie dati tiks sasistematizēti, izanalizēti un kļūs par pamatu pārskatam par Sarunu festivāla LAMPA ietekmi. 

Dialogu apļi

Valsts kanceleja sadarbībā ar biedrību “Latvijas Lauku forums” septembrī aizsāka Latvijas reģionos sarunu ciklu "Dialoga apļi" un aicināja arī Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS iesaistīties apļu vadīšanā.  13. septembrī Koknesē un 14. septembrī Kalngalē Egita Prāma novadīta dialoga apļus aicinot iedzīvotājus diskutēja par uzticēšanos. 

Turpinām atbalstīt Ukrainu

Pagājis pusotra gads, kopš Latvijā sāka ierasties pirmie no kara bēgušie ukraiņi. Pateicoties Latvijas valsts un tās pilsoņu palīdzībai, lielākā daļa ukraiņu jau ir adaptējušies un integrējušies vietējā sabiedrībā. Ko viņi šeit ir ieguvuši - ģimeni, draugus, mīlestību? Ko spējuši īstenot - humanitāros un biznesa projektus, radošas idejas? Aicinām ikvienu, gan latviski, gan ukrainiski runājošos, reizi mēnesī DOTS mājā tikties  ar Latvijas - Ukrainas komunikācijas klubu “Бути разом - залишитися собою" ("Būt kopā, taču nezaudēt savu identitāti”) un sniegt savu atbalstu!

Pirmā tikšanās 20. septembrī – “Atrast veidu, kā sadzirdēt, atvērt jaunas iespējas un iegūt vairāk kontaktu”.

Demokrātijas festivālu asociācijas tikšanās

LAMPAS komanda septembra pēdējās dienas aizvadīja Paidē, Igaunijā, kur tikās ar Demokrātijas festivālu asociācijas biedriem no Turcijas  "Odunpazarı Listening, Dialogue, Solidarity (3D) Youth Festival", Zviedrijas "Almedalsveckan", Dānijas "Folkemødet", Norvēģijas "Arendalsuka", Apvienotās Karalistes "Imagine. The Belfast Festival of Ideas & Politics" un Igaunijas "Arvamusfestival". Dalījāmies pieredzē, sasniegumos un izaicinājumos, kā arī strādājot grupās un pārrunājot drošības, finanšu, ilgtspējas un nākotnes jautājumus.

Mums bija iespēja arī doties uz Paides ģimnāziju, kur tikāmies ar skolēniem un iepazīstinājām ar demokrātijas festivāliem. 

Mācīšanas, satikšanās un tīklošanās

8. septembrī Igaunijas galvaspilsētā Tallinā notika Demokrātijas koalīcija “Democracy Sauna”, kur kopīgi tika domāts, kā attīstīt demokrātiskas ekosistēmu Baltijas jūras reģionā. Tajā fondu pārstāvēja stratēģisko projektu vadītāja Irina Kuzņecova. 

12. septembrī Irina Kuzņecova apmeklēja starptautiskā konferencē “Partnerības demokrātijai, attīstībai un mieram”.

22. septembrī Zane Ozoliņa apmeklēja šī gada nozīmīgāko konferenci sabiedrisko mediju jomā “Latvijas sabiedriskie mediji un sabiedrība 2023: ieklausīties, ieraudzīt, izprast”.

No 24. līdz 26. septembrim Sarajevā, Bosnijā un Hercegovinā notika ikgadējā sanāksme “KoneKtor – Philanthropy East Forum 2023”  par tēmu “Miers, taisnīgums un demokrātijas solījums – ko mēs (ne)mācījāmies?”, ko rīkoja Mozaik fonds.  Radot telpu, kur mācīties, pārdomāt un sazināties, Egita Prāma kopā ar citiem dalībniekiem pētīja jaunus apvāršņus mieram, taisnīgumam un demokrātijai, kā arī fondu lomu, atbalstot aktīvistus, pilsoniskās sabiedrības organizācijas un kopienas, kas kalpo mūsu sabiedrībām.